‘Makale’ ve ‘Tez’ aramaları nereden yapılır ?

Sürekli gelişen internet teknoloji ile birlikte sağlıklı doğru bilgiye erişmek sıkıntılı hale gelmeye başladı ortada aslı bulunmayan milyonlarca bilgi dolanıyor , sağlıklı bilgi kesin ve bilimsel olarak açıklanmış bilgileri aramaya başladık bende buradan blog kurma hayali olan arkadaşlara yazıyorum. Makale yazarken yada internet içeriği yazarken kesin olarak bilgileri yada kendi düşüncelerinizi belirtmeniz hem okuyucu için hemde bilgi çöplüğünden kurtarmayı hedeflemiş olacağız.

Ulusal Tez Merkezi :  Yüksek öğretim kurulu tarafından akademisyenler tarafından yazılmış olan tezlere ulaşmanızı sağlar çoğu akademisyen tezlerini açık yapmaya bilir yani erişim kısıtlıdır ama  üniversitelerin tübess sistemi ile erişim sağlayabilirsiniz. buradaki linke tıklayarak sizlerde tez arayabilirsiniz.

 

 

Ulakbim Veri Tabanı : Ulakbim veri tabanı akademisyenler tarafından yazılmış bilimsel makaleleri barınıyor. İçerisinde birden çok veri tabanı mevcuttur TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı,Yaşam Bilimleri Veri Tabanı,Türk Tıp Veri Tabanı, Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı, Sosyal Bilimler Veri Tabanı ,Hukuk Veri Tabanı buluyordur hangi kategorilerde araştırmak istiyorsanız o veri tabanını seçmeniz araştırma açısından daha hızlı olur. Buradaki linke tıklayarak makale araştırabilirsiniz.

 

Milli Kütüphane (M kutup) : Milli kütüphanelerde kitapların cildini tarihini yazarını gibi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz kişilerin bibliyografyalarını da ulaşabilirsiniz. Kataloglar arayarak kitaplarınızı hangi kütüphanelerde bulunuyor ve hangi tarihlerde çıkmış gibi konulara hakim olabilirsiniz. buradan ulaşabilirsiniz.

 

Google Akademik : Geldik google amcaya google amca’da akademisyenler için sadece akademik bilgiler arayan bir arama kiti geliştirmişevet evet dilini ayarlayabiliyorsunuz ve kolayca arama yapabiliyorsunuz buraya tıklayın .

 

 

Dostum bu yazıyı beğendiysen yorum atmayı unutma !.

admin

20 / Software Developer / MetalHead \m/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir